Cornwall’ın Altın Çağı’nda Phokaia İzleri

Tintagel Kalesinde yapılan arkeolojik kazılarda; erken dönem Cornish (Erken Kelt) krallarının lüks hayat tarzlarına dair bulgular elde edildi. Cornish kralları, istiridye yemeye bayılıyorlar, İspanya’dan getirilen cam kadehlerde kaliteli şarap içiyor ve Phokaia’dan ithal edilen seramik kaplardan kızarmış domuz eti yiyorlardı.

Kazılardaki buluntular, Tintagel’in 5. ve 6. yüzyıllar boyunca kraliyet bölgesi olduğu ve ticaret bağlantılarının doğu Akdeniz’e kadar ulaştığını da kanıtlıyor.


Kazılarda kayrak taşlarından yapılmış basamaklarla ulaşılan Tintagel’in ada bölgesinin güney terasındaki taş duvarlı yapıların kalıntıları bulundu. Kalıntılar arasında Anadolu’dan gitmiş eşyalar da var. Phokaia’nın ünlü terra sigillata seramik kaseleri onlardan biri.
Kazılarda aynı zamanda Anadolu’nun güneyinden ve Kıbrıs’tan gittiği düşünülen amforalar ile İspanya’dan getirilmiş kaliteli cam kadehler de bulundu.

Cornwall Archaeological Unit proje direktörü Jacky Nowakowski de “Kazılarda inanılmaz derecede iyi korunmuş taş duvarlar, kayrak zemin taşları ve iyi inşa edilmiş bina kalıntıları ortaya çıkarıldı. Bu keşifler 2016’da yapıldı, ancak ayrıntılarını bu sene açıklayabildik. 2017’deki planımız, güney terasta daha büyük bir alan açmak ve böylece binaların boyut ve boyutlarını iyi bir şekilde incelemek ve tam olarak ne zaman inşa edildiğini ve nasıl kullanıldıklarını bulmaktır” dedi.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız (For more details on Tintagel Castle, visit) www.english-heritage.org.uk/tintagel

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: sonerium

"Işık Ülkesi"nde doğdu. Bilgisayar, internet ve teknoloji dünyasından artan zamanlarda yarım zamanlı arkeolog.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir