İmparator Hadrian’ın Roma’daki Dünyası: Villa Hadrianus

İmparator Hafrianus, MS:117 yılında imparatorluğun başına geçtiğinde Roma altın çağını yaşıyordu. Beş İyi İmparator dönemiyle anılan Hadrianus saltanatı, Roma’nın sadece siyasi değil, kültürel anlamda da zirveye ulaştığı dönemdi.

Bu dönemde Roma, farklı kıtalarda hüküm sürerken, bu yerlerde anıtsal eserler de bırakıyordu. Sanata ve kültüre olan düşkünlüğü ile de bilinen imparator, Tivoli’deki tabir-i caizse habitatında Roma’nın o dönemki egemenliğinin bir tür minyatürünü yaratıyordu.

Villa Hadrianus (Tivoli yakınlarında), 2. yüzyılda Roma İmparatoru Hadrian’ın yarattığı klasik binaların olağanüstü bir kompleksidir. Mısır, Yunanistan ve Roma mimari mirasının en iyi unsurlarını “ideal şehir” şeklinde birleştiriyor.

Villa Hadrianus, antik Akdeniz dünyasının maddi kültürlerinin en üst düzeyde ifadelerini bir araya getiren bir bmimari başyapıttır.

Villa Hadrianus’u oluşturan anıtların incelenmesi, Rönesans ve Barok dönem mimarları tarafından klasik mimari öğelerin yeniden keşfinde önemli bir rol oynamıştır. Aynı zamanda birçok 19. ve 20. yüzyıl mimarlarını ve tasarımcılarını derinden etkiledi.

Villa Hadrianus, 1999’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi.

Kaynaklar: 1, 2, 3

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: sonerium

"Işık Ülkesi"nde doğdu. Bilgisayar, internet ve teknoloji dünyasından artan zamanlarda yarım zamanlı arkeolog.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir