Lufton Villa kazıları ünlü balık mozaiği hakkında yeni ayrıntılar ortaya koyuyor

Newcastle Üniversitesi öğrencileri tarafından bir Roma villasında yapılan iki haftalık kazı, ünlü sekizgen balık mozaiği hakkında yeni ayrıntılar ortaya çıkardı.

Lufton, Somerset’te dördüncü yüzyıl sitesinde hasar görmüş antik mozaik parçası incelendi. İlk olarak Leonard Hayward tarafından 1940’ların sonlarında Eski Eserler Derneği (FSA) tarafından kazılan yapıdaki mozaikte yirmi dokuz balık tasvir edildiği düşünülüyordu. Bununla birlikte, yeni kazılarda, yalnızca balıklardan birinin ayrıntılarının hatalı olarak kaydedilmesi değil, otuzuncu balığın ucu da keşfedilmiştir.

Mozaikle çevrili derin bir havuzu bulunan yapının sekizgen banyosu, önceden gösterişli bir banyo, erken hristiyan bir vaftizhane ya da yüksek statüdeki resepsiyon salonlarının etkileyici bir bileşeni olarak yorumlanıyordu.

Newcastle Üniversitesi Roma Arkeolojisi’nde kıdemli öğretim görevlisi olan James Gerrard,
“İki haftalık kazı kısa bir süre. Ekip gerçekten zor şartlarda çalıştı ve Roma Britanyası’nın ünlü dördüncü yüzyıldan kalma villalarından biriyle ilgili büyüleyici yeni kanıtlar ortaya çıkardı. Bu sadece iyi bilinen sitelerin bile hala vazgeçilme sırlarının bulunduğunu gösteriyor.”

Dr. Gerrard ve Andrew Agate önderliğinde sekiz öğrenciden oluşan ekip ve Güney Somerset Arkeolojik Araştırmalar Grubu ekibi, binanın dışındaki arkeolojik yatakları ve bu bölgeye eklenen önemli iskelelerden birini araştırdı: Sekizgen banyo alanı. Buluntular arasında çanak çömlek parçaları, on beş geç Roma sikkesi ve önemli miktarda yapı malzemesi bulunmaktadır.

Lufton Roma villası, yerel bir çiftçi olan James Pullen’in yaptırdığı antik bir yapı. Newcastle Üniversitesi, yapının durumunu değerlendirmek ve orada çalışmak için DCMS’den (Secretary of State for Culture, Media and Sport and Historic England) izin almıştır.

Kaynak: Newcastle University

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: sonerium

"Işık Ülkesi"nde doğdu. Bilgisayar, internet ve teknoloji dünyasından artan zamanlarda yarım zamanlı arkeolog.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir