Rosh Ha-Ayin Yakınlarında 2.700 Yıllık Su Sistemi Keşfedildi

IAA kazı direktörü Gilad Itach, “Antik çağda, yağmur suyu toplama ve saklaması temel bir zorunluluktu. Yılda yağan yağış miktarı 500 mm’nin altında olan bölgenin kış yağmurlarının bir şekilde rezerve edilmesi gerekiyordu.” şeklinde açıklama yaparken bulunan su sistemi 20 m uzunluğunda ve 4 m derinliktedir. Kazılar rezervuarın yaklaşık 50 m uzunluğunda duvarları olan bir binanın altında […]

Buckland Rings’te 2000 Yıllık Orman Köyü Bulundu

Güney İngiltere’nin Lymington kentinde bulunan Buckland Rings tepelerinde yapılan yüksek teknoloji destekli araştırmalar, kalenin surlarında 2.000 yıllık ev bulgularını ortaya çıkardı.

Araştırmalara, New Forest National Park Authority, yerel gönüllüler ve Bournemouth Üniversitesi’nden öğrenciler katıldı.

Modern Lymington’ın ataları sayılan bu topluluk, avcılık ve çiftçilikle uğraşmış ve toprak temelli yuvarlak yapılı ahşap binalarda oturmuşlardı. Devamı hakkındaBuckland Rings’te 2000 Yıllık Orman Köyü Bulundu

Sagalassos’ta 2 Bin Yıllık Çeşme Bulundu

Burdur’un Ağlasun İlçesi’ndeki Sagalassos Antik Kenti’nde 2 bin yıllık yeni bir çeşme yapısı bulundu.
Yukarı agorada yer alan Antoninler Çeşmesi’nin hemen önündeki zeminde bulunan çeşmede kazıları, Belçika Katolik Leuven Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Peter Talloen yürütüyor. Dr. Talloen, bu yılki kazılarda bulunan çeşmenin kendileri için de sürpriz olduğunu belirtti.
Dr. Talloen, “Antoninler Çeşmesi’ni 2010 yılında çalışır hale getirmiştik. Bu yılın sürprizi bu çeşme oldu. Antoninler Çeşmesi önündeki kalıntıda daha eski bir çeşmeye ait temel taşları bulduk. Bu çeşmenin tarihini öğrenmek, yapının hangi döneme ait olduğunu öğrenmek için kalıntının etrafından birkaç tane açma açtık.”
Devamı hakkındaSagalassos’ta 2 Bin Yıllık Çeşme Bulundu

Antik Yunan Tiyatroları Taşınabilir Sahneler mi Kullandı?

Kumamoto Üniversitesi mimarlık araştırmacıları tarafından yapılan bir araştırmada, Yunan Klasik döneminde Antik Yunan Kenti Tiyatrosunda ahşap bir sahnenin var olma ihtimali yüksek olarak ortaya çıkmıştır.

Antik Yunan’ın rustik, açık tiyatrolarından Roma döneminin muhteşem tiyatrolarına geçiş evrimi, halkın tiyatroya olan tutkusunu açıkça gösterir.

Modern tiyatro mimarisinin atası eski Yunan ve Roma tiyatrosudur. Basit ve açık klasik Yunan tiyatrosu (M.Ö. 323 – 31), dairesel bir orkestra, sahne ve kase şeklinde oturma alanından oluşuyordu. Roma döneminde (M.Ö. 31), sahne daha da büyüdü ve sonunda mermer sütun direkleri ile süslendi. Bu sütun sonunda görkemli, kapalı tiyatrolara entegre seyirci oturma alanı ile dönüştü. Bu tiyatro yapımının gelişmesinin, Helenistik dönemin sonunda tiyatro sahnesinde bir değişme olduğu düşünülüyordu, ancak ayrıntılar henüz bilinmiyor.
Devamı hakkındaAntik Yunan Tiyatroları Taşınabilir Sahneler mi Kullandı?

Neden Arkeolojik Eserler Satılmamalıdır?

Yasadışı eski eserler bir kez daha manşetlerde. ABD perakendecisi Hobby Lobby, geçtiğimiz günlerde Irak’tan yağmalanan eski eserlerin yasa dışı olarak satın alınması nedeniyle 3 milyon ABD Doları (£ 2.3m) tutarında para cezasına çarptırıldı.

Bu sebeple müzeler koleksiyonerlere, kültürel mülk satın almadan önce koleksiyonların geçmişlerini kontrol etmekte gerekli özen göstermeleri gerektiğini hatırlatmaktadır.

Özel mülkiyette olan kültürel mülkler için hiçbir “yasal mülkiyet yükümlülüğü” bulunmamaktadır.
Devamı hakkındaNeden Arkeolojik Eserler Satılmamalıdır?

Howff’da Bulunan “Şaşırtıcı” Ortaçağ Anıtı

Dundee mezarlığında nadir bulunan bir ortaçağ mezarı keşfedildi. 12. veya 13. yüzyıldan kalma sanılan taş geçtiğimiz pazar günü Howff’un kuzeybatı köşesinde bulundu. Keşifden önce, 500 yıllık mezarlığa ait en eski anıt 1577 yılına dayanıyordu. Taş, Dundee Howff Koruma Grubunun gönüllüleri ile OJT Miras’tan arkeolog Dr. Oliver O’Grady’nin mezarlıkların dijital haritasını yaparken ortaya çıkarılan tesadüfi bir […]

Yandex.Metrica